Captains and Managers

W-L Crew Captains and Managers

  • 1949- Bruce Baur, Keith Grest(Mgr.)
  • 1950- Paul Yager
  • 1951- Foster Smith, Milton Irvin
  • 1952-
  • 1953- Grady Gothard
  • 1954-
  • 1955-
  • 1956- Tom Hyde
  • 1957- Bill Howard, Neil Oliver
  • 1958- Tony Johnson, Kirk Evans
  • 1959- Frank Benson
  • 1960- Billy Parker, Chuck Veatch
  • 1961- Roger Olson, Bill Clineburg
  • 1962- Allan Anderson, Van Waddell
  • 1963- Bob Cocker, Greg Wynn
  • 1964- Carl Anderson, Clayton Day, Charlie Bennett (Mngr)
  • 1965- Eric Simmons, Tom Hammer
  • 1966- Tim Aurthurs, Dave Gustafson, Mngr. Roger Suter
  • 1967- Mike West, Frank Rich
  • 1968-
  • 1969-
  • 1970-
  • 1971-
  • 1972-
  • 1973-
  • 1974- John Aladj, Bob Hodges, Pete Lanigan
  • 1975- Steve Hussey, Conrad Ogletree, Ann Rickerich
  • 1976-
  • 1977- Dana Aladj, Matt Broder, Ellen Fox, Leona Pallansch
  • 1978- John Coffey, Jimmy Cole, Ruth Chisnell, Jude Muskett
  • 1979- Rusty Houston, Jeff Landry, Laura Teschendorf Woodbury, Karen Munly Ruffner
  • 1980- Peter Coffey, David Mosher, Doina Chiacu, Denise Goss, Beth Quin.
  • 1981- Joel Butler, Joe McDade, Cathy Proctor, Susan Wingo.
  • 1982- Loren Blackburn, Jamie Hagen, Janet Gills, Hellen Johnson, Susan Foxwell
  • 1983- Jon Girard, Karl Keiger, Anita Sales-Ashley, Jenny Rodgers, Kristen Hoganson
  • 1984- Dale Wickenheiser, David Flory, Ian Jones, Beth Black, Audrey George, Gail Pritchard, Sue Adams (Mngr.)
  • 1985- Carter Boatner, Sean Flanagan, Helen Hegland, Alli Moore, Stephanie Schollaert, Sue Adams (Mngr.)
  • 1986- Eric Gaaserud, Todd Ellsworth, Kate Martin, Genevieve Mason
  • 1987- Peter Dominick ’87, John Vickery ’87, Kristen Mueller ’87, Tanya Keene ’87, David Heuser (Mngr.) ’88
  • 1988- Davis Colwell ’88, Alexander Lyman ’89, Mike Million ’88, Alexandra Ristau ’89, Alison Sweeney ’89
  • 1989- Mike Million ’89, Alex Lyman (Lwt) ’89, Alexandra Ristau ’89, Alison Sweeney ’89
  • 1990- Steve Robinson ’90, Adam Cummins (Lwt) ’90, Chris Velo (Lwt) ’90, Michelle Geiger ’90
  • 1991- Bruce Hickey (Lwt) ’91, Caroline Pons, Tracy Pilot
  • 1992- Mike Callahan ’92, Kelly Munly, Mona Shukla, Morgan Courbois
  • 1993- Craig Spraggins ’93, James Sullivan, Leslie Earle, Ann Snouk- Hurgronje
  • 1994- Wendi Verburg, Amy Erck, Becky Signer
  • 1995- Jeff Geiger, Richard Sullivan, Sara Harrick ’95, Kristen Allen ’95, Kathleen Deuel
  • 1996- Tim Trahant, James DeFilipi, Lesslie Bilings, Jessica Eberhart, Ann Tonakarn
  • 1997- Rob Knapik, Jerry Poplin, Patrick Kunze, Sara Bott, Debbie Boudavas, Renee Courbois
  • 1998- Brenton Gregory-Morley, Francisco Morales, Rudy Richter, Erin Felker, Kellie O’Neal, Johanna Stamps, Elizabeth Uffen
  • 1999- David Huntoon ’00, Jason Bell ’99, Julia Edwards, Christine Jensen
  • 2000- David Huntoon ’00, Matt Eddy ’00, Ellen Fisher ’00, Carolyn Danforth ’00, Elizabeth King ’00
  • 2001- Andrew Richter ’01, Alex Phillips ’02, Becky Allen ’01, Kristina Clarke ’01, Melissa Saunders ’01
  • 2002- Alex Phillips ’02, Alex Wooten ’02, Anna Capetanakis ’02, Carol Sabatino ’02, Allison Ginsberg ’02, Kaitlyn Coray (Mngr.) ’02
  • 2003- Alex Wooten, Garrett Buxton, Laua Gill, Mary Eddy, Emeline Planche
  • 2004- Garrett Buxton, Ian Phillips, Mary Eddy, Angela Jackson, Caroline Wick
  • 2005- Ian Phillips, Luke Beckman, Sherri Caroe-Mead, Ashley Finan
  • 2006- Nora Phillips, Pierre Saddi, Ryan Payne, Ellen Macnamara, Anne Moriarity
  • 2007- Zach Allen, David Kahan, Ellen Macnamara
  • 2008- David Kahan, Andrew Gilbert, Diana Lay, Jane Roberts, Claire Monfort
  • 2009- AJ Goodman, Michael Watson, Caitlin Macnamara ’10, Claire Monfort, Elena Ponds
  • 2010- Will Dickinson ’10, Tom Miotke ’10, Caitlin Macnamara ’10, Brenna Nelson ’10, Claire Dubow ’10
  • 2011- Alex Beranek ’12, Andrew Heinzman ’12, Kayla Schoomaker ’12, Tessa Van Grack ’11
  • 2012- Alex Beranek ’12, Andrew Heinzman ’12, Kayla Schoomaker ’12, Taylor Brandt ’12
  • 2013- Nathan Heinzman ’13, Dustin Reynalds ’13, Taylor Leonard ’13, Emma Sheehy ’13
  • 2014- Danny Sharp ’14, Ariel Pizzamigilio ’14, Emily Claure ’14, Rebecca Yohannes ’15
  • 2015- Grayson Steigler ’15, Gabe Toth ’15, Andrew Hunt ’15, Rebecca Yohannes ’15, Maya Sterett ’15, Sophia Hays ’16
  • 2016- Kelly Quillin ’16, Daniel Eigler-Harding ’16, Sophia Hays ’16, Francesca Brown ’16, Anna Polise ’17
  •    2017- Tom Twomey ’17, Nathan Charles ’17, Anna Polise ’17, Lauren Graft ’17, Sophie Huther ’17
  •    2018-